عنوان(188-تأثیر سختی، هندسه و وزن ساختمان مجاور در حركت زمین ناشی از حفر تونل)

188-تأثیر سختی، هندسه و وزن ساختمان مجاور در حركت زمین ناشی از حفر تونل|50067023|flh1443948|
هم اکنون فایل با مشخصه ی 188-تأثیر سختی، هندسه و وزن ساختمان مجاور در حركت زمین ناشی از حفر تونل وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

مشخصات نویسندگان مقاله تأثیر سختی، هندسه و وزن ساختمان مجاور در حرکت زمین ناشی از حفر تونل

محمد ملکی - استادیار گروه عمران، دانشکده مهندسی، دانشگاه بوعلی سینا
حسین سررشته - کارشناس ارشد، دانشگاه بوعلی سینا


چکیده مقاله:

با توجه به رشد و توسعه مناطق شهری پر جمعیت، یکی از راههای اقتصادی مبارزه با ترافیک، ایجاد فضاهای زیر زمینی شامل تونل های مترو و زیر گذرها است. حفر تونل سطحی در زمین باعث تغییر در میدان تنش شده و یک میدان تغییر مکان در مناطق اطراف تونل به وجود خواهد آورد. در این خصوص نه تنها ابنیه و سازه ی مجاور تحت تاثیر اثرات ناشی از حفر تونل خواهد بود بلکه میدان تغییر مکان ایجاد شده و همچنین میدان تنش حاصله متأثر از مشخصات سازه ی مجاور خواهد بود. هدف این مقالع بررسی اثر مشخصات سازه ی مجاور شامل سختی، هندسه و وزن در مسئله ی اندر کنش تونل - سازه ی مجاور می باشد. بر این اساس مقاطع حفاری شده با دستگاه حفار متروی تهران با قطر 8/85 متر در خاک ناحیه ای از شهر تهران با استفاده از کد اجزای محدود سه بعدی با مدل غیر خطی ارتجاعی - خمیری مورد تحلیل واقع گردید. اثرات پارامترهای مختلفی چون سختی، وزن، عرض، طول ساختمان و خروج از مرکزیت ساختمان نسبت به محور تونل مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج حاصله نشان می دهد: افزایش سختی و عرض ساختمان تأثیر به سزایی در کاهش میزان تغییر مکان ها دارند. همچنین افزایش وزن، طول و خروج از مرکز از محور تونل نقش مهمی در افزایش میزان تغییر مکان ها از خود نشان دادند.


کلیدواژه‌ها:

اندرکنش تونل و سازه مجاور - نشست سطحی - سختی سازه مجاور تونل - تحلیل عددی


نحوه استناد به مقاله:

برای بار اول: (ملکی, محمد و حسین سررشته، ۱۳۸۸)
برای بار دوم به بعد: (ملکی و سررشته، ۱۳۸۸)مطالب دیگر:
📖پروژه رشته معماری با عنوان بازار ایرانی📖طراحی پارکینگ مجتمع تجاری- مسکونی سیزده آبان📖مقاله رشته معماری با عنوان معماری دوره صفویه📖پاورپوینت شناخت و طراحی معماری ترمینال شاهین شهر📖پایان نامه رشته روانشناسی صنعتی با عنوان ارگونومی یا مهندسی فاكتورهای انسانی📖معرفی جامع و کامل معماری خانه ملک زاده یزد📖مقاله رشته معماری با عنوان بادگیرها همراه با پاورپوینت📖پروژه مفاهیم معماری با عنوان كاخ مسعودیه تهران📖طراحی شهری خیابان احمد اباد مشهد بصورت جامع و کامل📖مقاله رشته معماری با عنوان فضا در معماری📖مقاله رشته معماری با عنوان معماری به سبك اصفهانی📖مطالعه تطبیقی اسکان رسمی با اسکان غیر رسمی با تاکید بر ویژگی های کمی و کیفی مسکن📖مقاله رشته معماری با عنوان هنر اسلامی حرم📖پروژه سازه های فولادی با عنوان هتل باران کرمان همراه با فایل های اجرایی📖گرافیك سنتی، گرافیك نوین📖مقاله رشته هنر و گرافیک با عنوان اصول اپتیک📖پایان نامه کارشناسی نمایش گرایش ادبیات نمایشی با عنوان نظری بازکاوی بحران هویت در آثار اوژن یونسکو و عنوان عملی نمایش نامه‌ی یک شب معمولی📖پایان نامه کارشناسی ارشد رشته هنر گرایش نقاشی با عنوان ویدئوآرت و رویکرد هنرمندان ایرانی به آن همراه با پاورپوینت📖پروژه و پایان نامه رشته گرافیك با عنوان شطرنج و گرافیك📖مضامین فمینیستی در فیلم های سینماگر زن ایرانی📖هرمنونتیك و نقش آن در فهم متون دینی📖پایان نامه هنر سفالگری📖پایان نامه کارشناسی رشته هنر با عنوان هنر ایران پیش از اسلام و پس از آن📖نگارگری در دوره قاجاریه📖نقش و اسطوره در فرش دستباف ایران